    RB200-100
    RB200-100 - Image 2
    Home / IBC Parts / IBC fittings
    RB200-100
    Features / Benefits
    Glass reinforced polypropylene.
    Heavy duty (Schedule 80).
    Lightweight with excellent strength.
    NPTthreads.
    Excellent chemical resistance.
    Pressure to 150 P.S.I. at 70°F.
    Category: IBC fittings Tag: Banjo
    • Faucets & Dispensers
      • 2" Faucets
      • IBC Covers
        • 6" Covers
        • 7" Covers
        • 9" Covers
      • Plastic Plugs
        • 2" Buttress
        • 2" NPS
    • Screw Caps
      • 61mm Screw Caps
      • 63mm Screw Caps
      • 70mm Screw Caps
    • Description
    Reducer Bushing 1 x 2 Inch MPT
    Related products
    LS280
    Quick View
    LS280
    1 1/2″-2″ 80 Mesh Screen
    TF200
    Quick View
    TF200
    2″ POLY Bulkhead EPDM Tank Fitting
    CPLG200
    CPLG200
    2″ female to female Coupling
    2" Buttress X 2" Male Quick connectAlternative view of 2" Buttress X 2" Male Quick connect
    2″ Buttress X 2″ Male Quick connect
    100G
    100G
    Features Double sided female NPT Threads; Available with EPDM or FKM (viton type) gasket;
    RC200-100Alternative view of RC200-100
    RC200-100
    Features / Benefits
    • Heavy duty (Schedule 80).
    • NPTthreads.
    200C
    200C
    Female Coupler 2″ Hose Shank
    SW100
    SW100
    1″ Male x 1″ Female Swivel
    Latest
    • 2" Female NPT x S60 x 6 Adapter 2" Female NPT x S60 x 6 Adapter
    • S100x8 Dust cap S100x8 Dust cap
    • 2 inch yellow NPS bung with Gore vent 2 inch yellow NPS bung with Gore vent
    • All Plastic Flexspout All Plastic Flexspout
    MISSED THIS?
    • VA200 VA200
    • 200PF 200PF
      Sep
      Areoflo dispenser with a 61mm screwcap (DN61) Comments Off on Areoflo dispenser with a 61mm screwcap (DN61)
    Tags
    8tpi 60mm Acetone ACO aero-flo Alimentaire American Flanges At-A-Glance Atlanta Grotnes Banjo Beckson becskon chemplas Crimp-on Spouts ctpat dolly EPDM FDA FDA Pump Food Grade gasket Grief IBC Kowabunga Mauser Morse nzpumps pump r30 Rieke schutz seal cap Shūtz sparkless Stainlez stoffel tite-seal Tri-Sure trigger sprayer Valve viton w-169 w169 worldwide dispensers yellow