    VA075200
    VA075200 - Image 2
    VA075200 - Image 3
    Home / Faucets & Dispensers / 2" Faucets
    VA075200
    Category: 2" Faucets
    • Faucets & Dispensers
      • 2" Faucets
      • IBC Covers
        • 6" Covers
        • 7" Covers
        • 9" Covers
      • Plastic Plugs
        • 2" Buttress
        • 2" NPS
    • Screw Caps
      • 61mm Screw Caps
      • 63mm Screw Caps
      • 70mm Screw Caps
    • Description
    2″ Aluminium Gate valve
    Related products
    200PFAlternative view of 200PF
    Quick View
    200PF
    This deluxe faucet rapidly dispenses viscous non-corrosive flammables. Constructed of polyethylene/EVA (ethylene-vinyl acetate). Includes three black rubber gaskets; each designed for use with the three most common 2 inch flange styles. Loaded with convenience features: padlockable handle (padlock or seal, sold separately), pail hook for hanging an empty pail and a 3/4 inch threaded port for attaching a sight gauge (sold separately). ML1 Optional padlock provides optimum security. SEL8-PTRD Optional 8 inch pull tight security seal, that needs to be cut to remove, is an inexpensive alternative to a padlock. Note: Pail hook is not designed to hold the weight of a filled pail. It is only meant for storing an empty pail between fills.
    DF-201 Flo-KingAlternative view of DF-201 Flo-King
    Quick View
    DF-201 Flo-King
    KB510Alternative view of KB510
    KB510
    2″ Faucet
    2GF
    2GF
    For mid- to high viscosity liquids; Spring loaded pull valve automatically closes after each use; Fits 2" bung opening; Nitrile rubber seal.
    V0003200Alternative view of V0003200
    V0003200
    • Excellent for dispensing heavy oils,
    light grease, molasses, honey, cream and other non-flammable viscous fluids
    • Machined and lapped brass faceplate for smooth operation and perfect seal
    • 45-60 degree discharge for optimum flow control
    • Short, sturdy, two inch metal stamped handle provides easy flow control
    • Brass faceplate designed for oval discharge to ensure no splashing
    • Durable cast iron body
    • Painted black enamel finish
    • Padlockable in sizes up to and including two inches
    V0S23200Alternative view of V0S23200
    V0S23200
    2” self-closing gate valve long handle
    SP1Alternative view of SP1
    SP1
    V0021150
    1 1/2″ Long Handle gate valve
    Latest
    • 2" Female NPT x S60 x 6 Adapter 2" Female NPT x S60 x 6 Adapter
    • S100x8 Dust cap S100x8 Dust cap
    • 2 inch yellow NPS bung with Gore vent 2 inch yellow NPS bung with Gore vent
    • All Plastic Flexspout All Plastic Flexspout
    MISSED THIS?
    • VA200 VA200
    • 200PF 200PF
      Sep
      Areoflo dispenser with a 61mm screwcap (DN61) Comments Off on Areoflo dispenser with a 61mm screwcap (DN61)
    Tags
    8tpi 60mm Acetone ACO aero-flo Alimentaire American Flanges At-A-Glance Atlanta Grotnes Banjo Beckson becskon chemplas Crimp-on Spouts ctpat dolly EPDM FDA FDA Pump Food Grade gasket Grief IBC Kowabunga Mauser Morse nzpumps pump r30 Rieke schutz seal cap Shūtz sparkless Stainlez stoffel tite-seal Tri-Sure trigger sprayer Valve viton w-169 w169 worldwide dispensers yellow