    RC200-100
    RC200-100 - Image 2
    RC200-100 - Image 3
    Home / IBC Parts / IBC fittings
    RC200-100
    Features / Benefits
    • Glass reinforced polypropylene.
    • Heavy duty (Schedule 80).
    • Lightweight with excellent strength.
    • NPTthreads.
    • Excellent chemical resistance.
    • Pressure to 150 P.S.I. at 70°F.
    Category: IBC fittings Tag: Banjo
    • Faucets & Dispensers
      • 2" Faucets
      • IBC Covers
        • 6" Covers
        • 7" Covers
        • 9" Covers
      • Plastic Plugs
        • 2" Buttress
        • 2" NPS
    • Screw Caps
      • 61mm Screw Caps
      • 63mm Screw Caps
      • 70mm Screw Caps
    • Description
    2″ x 1″ Polyethylene reducer coupling
    Related products
    TF200
    Quick View
    TF200
    2″ POLY Bulkhead EPDM Tank Fitting
    2” QDC dust cap with plastic ears
    Quick View
    2″ Dust cap
    SUV075FP
    SUV075FP
    Union ball valve
    SL200-90
    SL200-90
    2″ Poly Street Elbow-90 Degree
    200C
    200C
    Female Coupler 2″ Hose Shank
    200A
    200A
    2 Male Adaptor X 2″ Female
    LS280
    LS280
    1 1/2″-2″ 80 Mesh Screen
    200D
    200D
    2″ NPT Female to Female Quick Connect
    Latest
    • 2" Female NPT x S60 x 6 Adapter 2" Female NPT x S60 x 6 Adapter
    • S100x8 Dust cap S100x8 Dust cap
    • 2 inch yellow NPS bung with Gore vent 2 inch yellow NPS bung with Gore vent
    • VA200 VA200
    • 200PF 200PF
      Sep
      Areoflo dispenser with a 61mm screwcap (DN61) Comments Off on Areoflo dispenser with a 61mm screwcap (DN61)
    Tags
    8tpi 60mm Acetone ACO aero-flo Alimentaire American Flanges At-A-Glance Atlanta Grotnes Banjo Beckson becskon chemplas Crimp-on Spouts ctpat dolly EPDM FDA FDA Pump Food Grade gasket Grief IBC Kowabunga Mauser Morse nzpumps pump r30 Rieke schutz seal cap Shūtz sparkless Stainlez stoffel tite-seal Tri-Sure trigger sprayer Valve viton w-169 w169 worldwide dispensers yellow