    VUL/SK24/12 CR
    VUL/SK24/12 CR - Image 2
    VUL/SK24/12 CR - Image 3
    Home / Can Closures
    VUL/SK24/12 CR
    Red 24mm closure type REL
    SKU: VUL/SK24/12 CR Category: Can Closures
    • Faucets & Dispensers
      • 2" Faucets
      • IBC Covers
        • 6" Covers
        • 7" Covers
        • 9" Covers
      • Plastic Plugs
        • 2" Buttress
        • 2" NPS
    • Screw Caps
      • 61mm Screw Caps
      • 63mm Screw Caps
      • 70mm Screw Caps
    • Description
    Bericap 24mm, REL, RED
    The closure fitting is suitable for tin plate container with a 24mm DIN piercing. The base part is designed with an universal insertion edge and is equipped with a tear-off seal granting a secure tamper evidence function. The ergonomic shaped screw cap is featured with a bore seal to secure a save sealing after the first opening. The child resistant closure can be safely opened by adults due its shape.
    Closure Type Push-on cap
    Closure Application Push-in
    Closure / Neck Diameter 24 mm
    Piercing Diameter DIN 24 mm